Монголія порушила Римський статут, коли відмовилася виконати прохання Міжнародного кримінального суду й заарештувати на своїй території президента РФ Володимира Путіна, щодо якого діє міжнародний ордер на арешт. Про це йдеться у заяві МКС.
Монголія, відмовившись заарештувати Путіна і передати його суду, «не виконала прохання про співпрацю із судом, що суперечить положенням Римського статуту», заявив МКС.
Монголія «перешкоджала суду здійснювати свої функції і повноваження». З огляду на серйозність відмови цієї країни співпрацювати із судом, МКС вирішив передати питання на розгляд Асамблеї держав-учасниць.
Суд наголосив, що особистий імунітет, зокрема для глав держав, не діє перед МКС, і всі країни, що підтримують юрисдикцію суду, зобов’язані співпрацювати з ним, попри офіційний статус особи.
Як відомо, 17 березня Міжнародний кримінальний суд Гааги (МКС) видав ордери на арешт Путіна. Палата досудового провадження МКС має докази вчинення Путіним воєнного злочину, в цій ситуації – незаконної депортації і незаконного переміщення дітей з окупованих територій України до РФ.
Видача ордера на арешт передбачає, що 123 держави, які ратифікували Римський статут, зобов’язані арештувати Путіна, якщо він перетне їх кордон. Що ж до держав, які не ратифікували Римський статут, ордер на арешт Путіна не є обов’язковим, але не виключає його виконання, наприклад, каналами Інтерполу.
В історії МКС це третій випадок видачі ордера на арешт чинного лідера держави, ще один був виданий колишньому лідеру.
Путін відвідав Монголію 2-3 вересня 2024 року. Він уперше приїхав до країни, яка визнає юрисдикцію МУС. Монголія не стала заарештовувати Путіна, заявивши, що дотримується політики нейтралітету і перебуває в стані енергетичної залежності від сусідніх країн.