Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду 31 березня затвердила чотирирічну програму розширеного фінансування (The Extended Fund Facility) обсягом $15,6 млрд. Програма входить до загального пакета підтримки України міжнародними партнерами на суму $115 млрд.
Перший транш на $2,7 млрд Україна отримає найближчим часом. Загалом цього року Україна має змогу отримати від МВФ три транші на $4,5 млрд.
Рішення Ради директорів МВФ передбачає негайне виділення першого траншу Україні в розмірі 2 млрд спеціальних прав запозичень (або еквівалент $2,7 млрд), повідомляє пресслужба Національного банку України.
Наступні транші виплачуватимуться за результатами щоквартальних переглядів програми. Загалом цього року Україна має змогу отримати від МВФ три транші на загальну суму $4,5 млрд.
Перший етап передбачає збереження макроекономічної та фінансової стабільності в умовах війни. Зокрема, забезпечення стійкого зниження інфляції, стабільності обмінного курсу зі збереженням достатнього рівня міжнародних резервів. За сприятливих умов НБУ поступово зможе перейти до гнучкого обмінного курсу, пом’якшить валютні обмеження та повернеться до інфляційного таргетування.
Крім того, НБУ стимулюватиме конкуренцію між банками за строкові депозити, щоб підвищувати привабливість гривневих активів – це є важливою передумовою для сталого зниження інфляції, зазначають у пресрелізі НБУ.
Передбачається, що Нацбанк здійснить діагностичне обстеження банків. До кінця грудня 2023 року НБУ проведе оцінку активів та аналіз платоспроможності тих банків, які сфокусували 90% активів усієї банківської системи.
Другий, повоєнний, етап передбачає структурні реформи для зміцнення макроекономічної та фінансової стабільності, підтримання післявоєнної відбудови й прискорення вступу України до ЄС. НБУ повернеться до плаваючого обмінного курсу та таргетування інфляції.
Важливим елементом програми є підтримання фінансової незалежності НБУ та відсутність емісійного фінансування держбюджету.