Шахрайство в оборонних закупівлях: як ТОВ «Укравіапром» намагається виграти тендер для ЗСУ за підробленими документами

Учасники ринку оборонних постачань та представники військових структур б’ють на сполох: компанія ТОВ «Укравіапром», очолювана Володимиром Крюковим, неодноразово брала участь у тендерах на постачання авіаційного майна на потреби Збройних Сил України, пропонуючи сумнівну продукцію за заниженими цінами та з підробленими документами. Водночас правоохоронні органи досі не вжили жодних заходів реагування щодо  таких дій.

Сили логістики Збройних Сил України – це окремий підрозділ, який відповідає за технічне та тилове забезпечення війська: зберігання, ремонт, транспортування озброєння, військової техніки, продовольства та пального. З початком повномасштабної війни їхня робота ускладнилася, адже логістичні ланцюги були зруйновані, а постачання товарів стало нестабільним. У відповідь на ці виклики держава спростила процедури закупівель і залучила приватні компанії до процесу постачання критично необхідних товарів на потреби Збройних Сил України.

Однак разом із відповідальним бізнесом у цю сферу прийшли і шахраї. Деякі компанії, користуючись спрощеннями, почали завозити контрафактну продукцію за підробленими сертифікатами від неіснуючих виробників, а іноді й продукцію підсанкційних виробників. Основна мета таких компаній – отримати перемогу в тендерах за рахунок найнижчої ціни, не маючи змоги забезпечити належну якість продукції.

Особливо небезпечним це є у випадках з авіаційним майном для літаків і гелікоптерів, де від якості продукції залежить життя пілотів і збереження дороговартісної техніки. Ключовими критеріями вибору переможця торгів в даному випадку є якість та строки постачання, однак українська компанія ТОВ «Укравіапром» систематично намагається обійти ці вимоги.

Про це свідчать і офіційні документи. Згідно відкритих джерел інформації, Володимир Крюков, особисто або через підконтрольних осіб та груп компаній реалізує свої шахрайськи схеми, а саме:

  • ТОВ «Ведара-еко» (ЄДРПОУ 43001264);
  • ТОВ «Авіаприлад» (ЄДРПОУ 22965850);
  • TOB «Авіаінвест» (ЄДРПОУ 40505794);
  • ТОВ «Авіаприлад 1» (ЄДРПОУ 32558176);
  • V&D Systems OÜ (16282673).

За даними джерел, вперше така спроба була зафіксована ще у 2022 році. Завдяки пильності службовців у ЗСУ тоді вдалося запобігти постачанню неякісної продукції.

Тоді тендерний комітет спочатку прийняв рішення підписати договір з компанією, оскільки ціна пропозиції була визначена як найбільш економічно вигідна. Однак, пильні службовці Сил логістики ЗСУ на етапі перед підписанням документів з’ясували, що продукція не відповідає вимогам тендеру і попередили сумні наслідки цієї угоди.

Після програшу тендеру компанія вдалася до спроби тиску. Як стверджують джерела, власник ТОВ «Укравіапром» – Володимир Крюков – використав свої зв’язки в правоохоронних органах, щоб ініціювати кримінальне провадження проти членів комісії Сил логістики, які відхилили його тендерну пропозицію. Службовців та переможців тендерів звинуватили у змові та розтраті коштів ЗСУ – попри те, що насправді саме ці службові особи зупинили потенційно небезпечну закупівлю, запобігли постачанню неякісної продукції та втраті дороговартісної авіаційної техніки.

Подібні спроби повторювались у 2024 та 2025 роках. У червні 2024 року та у квітні 2025 року ТОВ «Укравіапром» знову подала на тендер підроблені документи щодо проходження та якості авіаційного майна, пропонуючи продукцію за заниженою ціною з метою перемогти в тендерній процедурі та заволодіти коштами ЗСУ.

Завдяки пильності службовців Сил логістики ЗСУ ці спроби були зупинені, оскільки продукція ТОВ «Укравіапром» не відповідала жодним стандартам безпеки та вимогам тендерних закупівель.

Про це свідчать офіційні документи, оскільки Сили логістики Збройних Сил України складають протоколи розгляду комерційних пропозицій та визначення переможця щодо закупівлі товарів оборонного призначення.

Протокол за 2024 рік щодо невідповідності продукції ТОВ «Укравіапром» вимогам закупівлі

Уривки з протоколу за 2025 рік щодо невідповідності продукції ТОВ «Укравіапром» вимогам закупівлі

Інша компанія Володимира Крюкова – ТОВ «Авіаприлад 1» – з уже озвученого списку намагалась у 2024 році виграти відкриті торги, що проводились Спеціальним авіаційним загоном оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України, на закупівлю обладнання для повітряних і космічних літальних апаратів (насос-регулятор НР-40ВА). Посилання на торги: https://auctions.prozorro.gov.ua/tenders/704cab05a5834f2b92a2885349be0290_70012546553c4583a9927d5d60c655a8

Тендерна пропозиція ТОВ «Авіаприлад 1» на закупівлю обладнання для повітряних і космічних літальних апаратів (насос-регулятор НР-40ВА) у 2024 році

Проте й цього разу співробітники ДСНС, незважаючи на те, що запропонована шахраями ціна була найбільш економічно вигідною, з’ясували, що продукція не відповідає вимогам тендеру – ТОВ «Авіаприлад 1» подало недостовірну інформацію щодо виробника обладнання – і попередили сумні наслідки цієї угоди.

Уривок з протоколу за 2024 рік щодо невідповідності продукції ТОВ «Авіаприлад 1»  вимогам закупівлі

Протокол за 2024 рік щодо невідповідності продукції ТОВ «Авіаприлад 1»  вимогам закупівлі

Попри очевидні ознаки шахрайства, правоохоронні органи не розслідують дії ТОВ «Укравіапром», ТОВ «Авіаприлад 1».

Цікавим фактом є й те, що Володимир Крюков, за даними наших джерел, має авіаційну військову спеціальність. Отже Володимир Крюков не міг не знати, наскільки важливою є якість продукції, яка використовується в авіаційній техніці. Тому численні спроби перемогти в закупівлях з підробленими документами свідчать лише про свідомий намір нажитися за рахунок держави.

Суспільство має поставити питання: чи не настав час для відкритого розслідування дій компанії «Укравіапром» та її участі в оборонних закупівлях? Коли йдеться про безпеку українських військових і ефективність оборони країни, подібні факти не мають ігноруватись.