Верховний суд Нідерландів відмовив у задоволенні касації Росії про скасування рішення Гаазького арбітражу щодо відшкодування збитків, завданих незаконною експропріацією активів «Нафтогазу» в Криму. Про це повідомляє пресслужба «Нафтогазу».
Таким чином, нідерландські суди вже вдруге й остаточно підтвердили законність і чинність рішення арбітражного трибуналу при Постійній палаті третейського суду в Гаазі.
«Рішення Верховного суду зміцнює позицію Групи «Нафтогаз» у виконавчих провадженнях щодо стягнення заборгованості Росії за незаконне захоплення активів у Криму», — зауважив Роман Чумак, який тимчасово виконує повноваження голови правління НАК «Нафтогаз України».
Позов про компенсацію «Нафтогаз» подав ще у 2016 році. Компанія хотіла, щоб Росія компенсувала вартість всіх активів на окупованому півострові та в Чорному морі, які вона захопила у 2014 році. У березні 2019 року міжнародний арбітраж визнав свою юрисдикцію в цій справі.
22 лютого 2019 року трибунал підтвердив свою юрисдикцію в арбітражному провадженні та встановив, що РФ експропріювала активи «Нафтогазу» в Криму в порушення положень міжурядової угоди між Україною та РФ про заохочення та взаємний захист інвестицій.
19 липня 2022 року Апеляційний суд Гааги відхилив заяву РФ щодо скасування рішення.
Після винесення рішення трибунал перейшов до розгляду питання про визначення розміру збитків, які належить компенсувати «Нафтогазу». За результатом цього розгляду 12 квітня 2023 було прийняте остаточне рішення у справі, яким присуджено компенсацію у розмірі близько $5 млрд. Росія продовжує оскаржувати це рішення.