РФ у Китаї таємно виготовляє дрони для війні в Україні – Reuters

РФ створила у Китаї таємну програму озброєнь для розробки та виробництва ударних дронів з дальнім радіусом дії, аби використовувати їх у війні проти України. Про це пише Reuters з посиланням на два джерела у європейській розвідці та документи, з якими ознайомилося агентство.

В одному з документів йдеться, що російське ТОВ «Купол», яке є «дочкою» державної збройової компанії Росії «Алмаз-Алтей», розробило і провело у Китаї за допомогою місцевих фахівців льотні випробування нової моделі безпілотника під назвою «Гарпія-3» (G3). Цей документ, за даними журналістів, «Купол» надіслав до Міністерства оборони Росії на початку цього року, де описав свою роботу. У наступному звіті компанія повідомила Міноборони, що вона може виробляти безпілотники, включаючи G3, у великих масштабах на заводі в Китаї, аби потім цю зброю можна було використати у війні в Україні.

Водночас Міністерство закордонних справ Китаю заявило Reuters, що йому нічого не відомо про такий проєкт. У МЗС додали, що у країні діють суворі заходи контролю за експортом дронів, або безпілотних літальних апаратів (БПЛА). 

У Reuters зазначили, що зразки G3 і деяких інших моделей безпілотників китайського виробництва доставили на російський завод «Купол» для подальших випробувань. Цього разу також нібито залучалися китайські експерти. У документах не вказані фахівці з безпілотників, які брали участь у цьому проєкті.

Згідно з двома окремими документами, з якими ознайомилося агентство, «Купол» отримав сім військових безпілотників китайського виробництва. Зокрема, про це свідчать рахунки-фактури, надіслані «Куполу» влітку російською фірмою, яка, за словами двох європейських розвідувальних джерел, виступає посередником у відносинах з китайськими постачальниками. В інвойсах, один з яких вимагає оплати в китайських юанях, не вказані дати поставок і не ідентифіковані постачальники в Китаї.

Обидва джерела з розвідки заявили агентству, що поставка зразків безпілотників для «Купола» є першим конкретним доказом того, що цілі БПЛА, виготовлені в Китаї, були доставлені в Росію з початку повномасштабної війни в Україні.

Вказано, що загалом джерела показали Reuters п’ять документів, включаючи два звіти «Купола» до Міноборони за перше півріччя і два рахунки-фактури, які підтверджують їхні твердження про існування російського проєкту в Китаї з виробництва безпілотників для використання в Україні. Раніше про цю програму не повідомлялося.

У звітах «Купола» до міністерства не вказувалися точні місця розташування об’єктів, пов’язаних з цим проєктом. Reuters також не змогло з’ясувати, чи дало міністерство оборони зелене світло компанії на початок серійного виробництва. Як пише агентство, нові документи вказують на те, що державне підприємство «Купол» взагалі закуповує готові БПЛА в Китаї.

Згідно зі звітами ТОВ «Купол», G3 є модернізованою версією безпілотника «Гарпія-А1», За їхніми словами, його переробили китайські фахівці, які працювали над кресленнями «Гарпії-А1». G3 може пролетіти близько 2 000 км з корисним навантаженням 50 кг.

За словами співрозмовників агентства, посередником між «Куполом» і китайськими постачальниками у проєкті виступала інша російська оборонна фірма під назвою «Вектор». Джерела сказали, що російські фірми працювали з китайською компанією Redlepus TSK Vector Industrial, що базується в Шеньчжені, не уточнивши при цьому роль Redlepus.

Окремий документ, з яким ознайомилося агентство Reuters, розкриває плани за участю «Купола», «Вектора» та Redlepus створити спільний російсько-китайський центр досліджень і виробництва безпілотників в особливій економічній зоні Кашгар, що у китайській провінції Сіньцзян. У документі йдеться, що «Передова науково-виробнича база БПЛА» площею 80 гектарів зможе виробляти 800 безпілотників на рік. Терміни, коли вона почне функціонувати, не вказані.

Раніше державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що для того, аби домогтися встановлення миру в Україні, західні союзники повинні зупинити військову співпрацю між Росією, Іраном, Північною Кореєю та Китаєм.