Україна заявила західним союзникам у четвер, 9 листопада, що надання їй відсотків, одержаних від заморожених російських активів, буде недостатньо для компенсації збитків, завданих війною, і що вона сподівається отримати активи в повному обсязі, повідомила Reuters заступник міністра юстиції Ірина Мудра.
За оцінками України, для відновлення країни, спустошеної повномасштабним вторгненням Росії в лютому 2022 року, потрібно $400 млрд. На думку Києва, ця сума може подвоїтись, якщо взяти до уваги компенсацію жертвам війни.
Водночас партнери Києва розглядають можливість запровадження податку на доходи від заморожених російських активів. За її словами, Київ привітав цю ідею, але вважав її недостатньою – не було «альтернативи» рішенню про повну конфіскацію активів та передачу їх Україні.
«Так, таке рішення потребує політичної волі, і тому особливо небезпечно, якщо додаткові ініціативи вважатимуться успішним вирішенням усіх проблем», – пояснила заступниця міністра юстиції.
Водночас, за даними Bloomberg, великі держави ЄС з обережністю ставляться до отримання прибутку від російських активів. За словами джерел, Франція, Німеччина та Бельгія заявили Європейській комісії під час закритого засідання у середу, що вони виступають за поступовий підхід у цьому питанні.
Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн заявила минулого місяця, що ЄК працює над пропозицією обʼєднати частину прибутку, отриманого від заморожених російських державних активів, для допомоги Україні та її повоєнному відновленню. За її словами, що вартість заморожених російських суверенних активів становить близько €211 млрд, наголосивши, що блок вирішив, що Росія має заплатити за відновлення України.
У жовтні лідери ЄС схвалили план використання мільярдів євро прибутків, отриманих від заморожених російських активів, для допомоги Україні. Очікується, що Єврокомісія озвучить юридичні пропозиції на початку грудня.