Україна подасть позов до Світової організації торгівлі (СОТ) на Польщу, Угорщину та Словаччину через їхню відмову зняти заборону на українську сільськогосподарську продукцію. Про це повідомив заступник міністра економіки і торгівлі – торговий представник України Тарас Качка в інтерв’ю Politico.
Київ планує подати позов на ці три країни до Світової організації торгівлі, а не через власну торговельну угоду з ЄС. “Я думаю, що весь світ має побачити, як держави-члени ЄС поводяться щодо торговельних партнерів і свого Союзу, тому що це може впливати й на інші держави”, – наголосив він.
Торгпред України вважає, що відкрита непокора Брюсселю з боку Польщі, Угорщини та Словаччини була не просто внутрішньою справою ЄС, а спричинила те, що він назвав “найбільшою системною проблемою” – чи можуть міжнародні торговельні партнери довіряти тому, що Брюссель говорить від імені ЄС.
Як відомо, Словаччина продовжила попередню заборону ЄС на чотири види зерна, Польща запровадила додаткові заборони на українське борошно та корми. Угорщина забороняє ще 25 продуктів, які раніше не обговорювалися, включно з м’ясом.
Заходи Польщі вплинуть на значну частину українського експорту. Якщо Варшава не скасує цих додаткових заборон, Україна буде змушена вжити заходів у відповідь на додаткові продукти й заборонити імпорт фруктів та овочів із Польщі.
Представник ЄС повідомив, що Брюссель сподівається розв’язати цю проблему, змусивши Київ запровадити власні обмеження на експорт у разі раптового різкого зростання експорту.
Як повідомлялося, 15 вересня ЄС дозволив скасувати заборону на експорт пшениці, ячменю, ріпаку та насіння соняшнику з України до до ЄС після того, як Україна пообіцяла вжити заходів щодо посилення контролю за експортом до сусідніх країн.
Того самого дня Польща, Угорщина та Словаччина ввели односторонні заборони на імпорт українських агротоварів. Крім пшениці, ріпаку, соняшнику і кукурудзи, Польща заборонила ввезення до країни круп і борошна, а Угорщина розширила список до 25 позицій.