ЄС планує доставити в Україну артилерійські боєприпаси протягом декількох тижнів – FT

Україна має отримати артилерійські боєприпаси протягом кількох тижнів після того, як Брюссель запропонував відшкодування країнам, які надали снаряди зі своїх запасів, пише Financial Times із посиланням на чиновників ЄС.

За словами урядовця, всі країни ЄС, крім Данії, приєдналися до проєкту, який прокладає шлях до загальних закупівель запасних частин.

У пропозиції дипломатичної служби ЄС, з якою ознайомилася FT, йдеться про виділення €1 млрд з існуючого фонду, який використовується для відшкодування капіталів, повʼязаних із закупівлею зброї для України. Представник ЄС сказав, що оборонна агенція блоку потім «проведе прискорену процедуру прямих переговорів із низкою ключових промислових постачальників у Європі».

За їхніми словами, в ЄС 12 компаній виготовляють 155-мм снаряди, їх також виготовляє Норвегія. «Справа рухається. Я впевнений, що результати будуть. Але є багато питань для обговорення», – сказав дипломат ЄС.

Щодня Росія випускає над Україною понад 20 000 артилерійських снарядів – стільки, скільки європейські заводи виробляють за місяць. Україна ж вистрілює близько чверті цього обсягу. Виробники оборонної продукції намагаються наростити виробництво для поповнення національних запасів, а також підтримання постачань до України.

Столиці ЄС підтримали пропозиції щодо спільних закупівель для оптимізації оборонних замовлень і заохочення виробників до розширення свого виробництва.

Раніше видання FT писало, що ЄС може профінансувати озброєння для України з власного бюджету. Зокрема, Брюссель готує пропозицію щодо використання бюджету ЄС для попереднього фінансування закупівель зброї та боєприпасів, що повинно прискорити постачання зброї в Україну.

Раніше Associated Press писало, що ЄС може виділити додатковий €1 млрд на підтримку України та прискорити постачання артилерійських снарядів. План обговорюватиметься міністрами оборони ЄС наступного тижня, перш ніж міністри закордонних справ та оборони розглянуть його на зустрічі 20 березня. Потім лідери можуть затвердити його під час саміту в Брюсселі 23–24 березня.